V poslední době se v České republice výrazně zvýšil zájem o rekreační nemovitosti v přírodě

V poslední době se v České republice výrazně zvýšil zájem o rekreační nemovitosti v přírodě

zdroj: landareality.cz
Petr Landa, 28. března 2023 • 16:00
foto: ZDROJ Rek. nemovitosti

Rád bych se podrobněji zaměřil na faktory, které vedou k tomuto nárůstu poptávky po rekreačních nemovitostech v přírodě a také na to, co to znamená pro realitní trh v České republice.

Jako hlavní faktor zvyšující zájem o rekreační nemovitosti lze označit pandemii COVID-19, která změnila způsob, jakým lidé žijí a pracují. Zavření kanceláří a obav z nákazy ve velkých městech přiměly mnoho lidí hledat útočiště v klidné přírodě, kde mohou pracovat z domova a zároveň si užívat volného času se svými blízkými. Tento trend se zvýšil v posledních měsících, kdy se situace s pandemií opět zhoršila a lidé hledají možnosti, jak se vyhnout rušnému městskému životu. Dalším faktorem je zvyšující se kupní síla obyvatelstva. Díky stabilní ekonomické situaci a nízké nezaměstnanosti mají lidé víc peněz na investice, a proto se rozhodují pro nákup rekreačních nemovitostí jako investice do budoucnosti a zdroj příjmů.

Zároveň se zvyšuje poptávka po rekreačních nemovitostech také díky rostoucímu turistickému ruchu v České republice. V posledních letech se stále více turistů rozhoduje pro dovolenou v ČR a hledá ubytování mimo města v krásné přírodě. To vede ke zvýšenému zájmu o rekreační nemovitosti jako možnost investice do turistického byznysu.

Jak jsme již zmínili, nárůst poptávky vedl k růstu cen rekreačních nemovitostí. V průměru se ceny zvýšily o 15-20% v porovnání s cenami před pandemií. Tyto ceny jsou však stále mnohem nižší než ceny nemovitostí v západní Evropě, což znamená, že stále existuje prostor pro růst. Odborníci proto očekávají, že se trend růstu cen bude i nadále pokračovat, zejména v nejžádanějších lokalitách. Z tohoto vývoje lze usoudit, že investice do rekreačních nemovitostí v přírodě se stává stále atraktivnější a může se zdát, že se jedná o stabilní a dlouhodobou investici. S tím souvisí i zvyšující se zájem o výstavbu nových rekreačních nemovitostí, zejména v lokalitách, kde je poptávka nejvyšší. Tento trend však může mít také negativní dopad na životní prostředí a přírodu, protože výstavba nových nemovitostí může mít vliv na ekosystémy dané oblasti.

Na druhé straně může být tento trend příležitostí pro rozvoj venkova a zlepšení infrastruktury v těchto oblastech. Investice do turistického ruchu může vést ke vzniku nových pracovních příležitostí a k rozvoji místních ekonomik. V neposlední řadě je také důležité zmínit, že nákup rekreační nemovitosti je pro mnoho lidí významnou finanční investicí. Proto je důležité pečlivě zvažovat výběr nemovitosti a získat co nejvíce informací o dané lokalitě a o stavu nemovitosti. Výběr kvalitního realitního makléře může být velmi užitečný při nákupu rekreační nemovitosti.

Závěrem lze říci, že nárůst poptávky po rekreačních nemovitostech v přírodě je zřejmě trendem, který se bude dále rozvíjet. Je to příležitost pro investory, kteří hledají stabilní a dlouhodobou investici, a zároveň může vést k rozvoji venkovských oblastí a zlepšení kvality života v těchto oblastech.

 

KONTAKTUJTE MĚ
© Petr Landa | zásady ochrany osobních údajů | zásady cookies | webdesign