Nedostatečně identifikovaní vlastníci – patříte mezi ně?

Nedostatečně identifikovaní vlastníci – patříte mezi ně?

zdroj: landareality.cz
Petr Landa, 8.srpna 2023 • 14:00
foto: uzsvm.cz

Poslední šance přihlásit se o majetek, jinak propadne. Stát hledá vlastníky.

DÉLKA ČTENÍ: 4 MINUTY

Kvůli historii a chybám nemají v Česku statisíce nemovitostí v katastru napsaného jasného majitele. Stát proto zveřejňuje jejich seznam, díky kterému se občas vlastníka podaří nalézt. Za posledních deset let to bylo v 50 tisících případů. Tento rok se to ale může stát naposledy, seznam už se příště zveřejňovat nebude a majetek bude propadat státu.

A CO TO VLASTNĚ JE?

Nedostatečně identifikovaného vlastníka má nemovitost buď v případě, že nemá zapsaného žádného vlastníka (není zapsána na žádný list vlastnictví), nebo vlastníka v katastru sice zapsaného má, ale zápis neumožňuje jeho dostatečnou identifikaci, čili to znamená, že v listu vlastnictví má chybu. Většina zápisů tohoto druhu v katastru nemovitostí pramení ze situace před rokem 1989, kdy se katastr nemovitostí neudržoval řádně, a v určitém období dokonce nebyl veden vůbec,“ vysvětlil ÚZSVM.

Níže přidáváme postup na OFICIÁLNÍ stránce ministerstva, podle kterého si majitel může ověřit veškeré informace a nedostatky v listu vlastnictví: ⬇⬇⬇

https://www.uzsvm.cz/nedostatecne-urcite-identifikovani-vlastnici

Pokud se vlastník nemovitosti nepřihlásí nejpozději do 31. prosince 2023, majetek přejde na stát. „Po tomto datu bude případný vlastnický nárok na nemovitost muset být prokázán pravomocným rozhodnutím soudu,“ upřesňuje tisková mluvčí Michaela Tesařová.  Proto vřele doporučujeme se ujistit, zda nejste mezi těmito ,,jedinci“ také.

KONTAKTUJTE MĚ
© Petr Landa | zásady ochrany osobních údajů | zásady cookies | webdesign